11 липня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому Виборчий кодекс. Документ йде на підпис президенту.

Gazeta.ua нагадує, про що кодекс.

Як голосували

Спікер Андрій Парубій 17 разів ставив на голосування правки, на які не вистачало голосів. Рішення ухвалювали годину. Документ підтримали 230 нардепів.

 
Що таке Виборчий кодекс

«За» проголосували фракції «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», «Самопоміч», «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка й низка позафракційних депутатів.

Груп «Відродження» і «Волі народу» на засіданні не було.

Що представляє собою

Кодекс розписаний на 460 сторінках. Він складається з трьох книг — загальної частини, загальнонаціональних і місцевих виборів.

Відкриті списки

Партії на вибори формуватимуть загальнонаціональний список кандидатів. Він буде однаковий для всієї країни. Цей список ділитиметься на окремі списки для кожного із 27 округів. Вони в основному збігаються з областями. Київ матиме два округи. Кримський округ приєднають до херсонського, окремий буде у Дніпрі.

Політсили виставлятимуть на кожному окрузі щонайменше п’ятьох кандидатів. Виборець голосує за партію і, за бажанням — за кандидата у списку. Черговість кандидатів визначає з’їзд.

Ґендерні квоти

Обов’язковою для списку буде мінімальна квота у 30% для жінок.

 
Що таке Виборчий кодекс

Бар’єр

Партія проходить до парламенту, якщо набирає 5% голосів.

Бюлетень

Виборцю треба знати номер партії і кандидата від неї. Їх вписуватиме у графах бюлетеня. Якщо нікого з кандидатів не вкаже, тоді погодиться з порядком, який склала партія.

Як рахуватимуть

Загальну кількість голосів за всі партії, які подолали 5% бар’єр (це встановлює ЦВК), ділять на 450 мандатів. Так визначають «ціну» одного мандата. За попередніми підрахунками становитиме 25 тис. голосів.

Далі кількість голосів, відданих за партію в регіоні, ділитимуть на цю «ціну». Якщо за партію в області проголосували 100 тис. виборців, то вона отримає там 4 мандата.

Мандати дістануться тим, хто у регіональному списку набрав найбільшу кількість голосів.

Президент і мери

Президента та мерів обласних центрів, міст, де населення перевищує 90 тис, обиратимуть за системою абсолютної більшості — 50%+1 голос. Якщо ніхто з кандидатів не набере, проводиться другий тур для двох з найбільшою кількістю голосів.

Місцеві ради і Верховна Рада Криму

Депутатів сільських, селищних, районних і рад невеликих міст обиратимуть за мажоритарною системою.

Кандидати в депутати обласних і міських рад великих міст, Верховної Ради Автономної Республіки Крим ітимуть за відкритими списками, подібно до виборів до парламенту.

Коли запрацює

Кодекс має вступити в дію з 1 грудня 2023-го.

На позачергових виборах 21 липня народних депутатів обиратимуть за старою системою — 225 за списками, іншу половину у мажоритарних округах, за винятком округів в окупованих Росією районах Донецької та Луганської областей і Криму. Таких округів 199.

Скільки йшли

Пропорційна система виборів за відкритими списками була частиною коаліційної угоди 2014-го. Її підписували «Народний фронт», БПП, «Самопоміч», «Батьківщина» і Радикальна партія. З моменту підписання до остаточного голосування минуло 4 роки 7 місяців і 14 днів.

Документ «завалювали» 4568 правками, які зрештою усі провалили.