Без зарплати, але з кремом від зморшок: хіпстер Нефьодов дав перше інтерв’ю на чолі митниці

Без зарплати, але з кремом від зморшок: хіпстер Нефьодов дав перше інтерв’ю на чолі митниці

© УНІАН

Молодий керівник має намір позмагатися з цілою системою, що просякла корупцією і контрабандою.

Новий очільник митної служби Максим Нефьодов дав перше інтерв’ю на цій посаді. У ньому 35-річний посадовець говорив про боротьбу з контрабандою на митниці, власну бороду та модний термін ламберсексуал, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Крем від зморшок є, але я не гей

«Вважається, що хіпстери – це ламберсексуали з бородою, вони ще мають бути у фланелевих сорочках і з підкоченими штанцями», — каже він у відповідь на запитання про його вигляд. На уточнення, чи є він денді, чиновник реагує так: «Приділяти увагу зовнішньому вигляду – це нормально». «Мені вже не 21 рік, і вибачте, треба слідкувати за собою. Хочеться, аби зморшок у мене було поменше. І мене вже перестали записувати в молоді обличчя в політиці.  Я вам чесно кажу, я не роблю це дуже часто. Але в мене вже є крем від зморшок під очі. Користуюся щодня», — зізнався керівник митниці. «Якщо побачу, що життя зовсім дало тріщину – буду колоти ботокс!» — обіцяє чиновник.

ВідеоМаксим Нефьодов — відверто про хіпстерство, косметологічні процедури та боротьбу з корупцією

В його резюме — досвід роботи інвестбанкіром та ціла система ProZorro. Новий очільник митної служби Максим Нефьодов — про боротьбу з контрабандою та корупцією на митниці, гроші для митників, перші реформи, стосунки з Соросом, Марші Рівності ЛГБТ і про те, чому його називають ламберсексуалом, а в його чоловічій косметичці є обов'язковий крем під очі.

Без зарплати, але з кремом від зморшок: хіпстер Нефьодов дав перше інтерв’ю на чолі митниці

Нефьодов переконує, що носити бороду почав із буремної зими 2014 року. «Не було бороди, я відпустив її на Майдані. Не буду голитися – поки Янукович не піде. Він пішов, я на себе подивився – нічого так, солідно. Дівчині моїй подобається!» — розповів він. Чутки про свою гомосексуальну орієнтацію чиновник принагідно спростовує. Хоча визнає – на марші рівності ходить, цим і пояснює появу пліток.

Інші чутки приписують Нефьодову близькість до американського мільярдера Сороса. «Я один раз бачив Сороса в житті. Навіть підійшов до нього і він підписав мені книжку. Але окрім цього – ніколи. Я ж інвестиційний банкір. А в світі інвестиційного банкінгу пан Сорос – це як Мессі в футболі. Як для акторів Бред Пітт. Якби актору сказали, що ви з команди Бреда Пітта, йому було б приємно», — пояснив керівник української митниці. «Зарплату від американців я не отримую», — про всяк випадок уточнив він.

До вересня – без зарплати

У робочому кабінеті Нефьодов тільки обживається. «Я чув, що в цій будівлі є клітки, в яких Клименко тримав гепардів. І є знаменита кімната для переговорів з оргскла – повінстю прозора і щоб неможна було прослуховувати», — каже він. Про зарплату посадовець переконує, що взагалі мало що знає. «З моїх розмов з паном Верлановим я розумію, що перші місяці у мене взагалі зарплати не буде. Я навіть офіційно не оформлений. Бо офіційно оформлюватися нема куди – Держслужбу ще тільки реєструю. Після цього треба затвердити структуру, штат, чисельність, почати переводити людей, відкрити рахунки в казначействі. Я реалістично кажу, що нова Держмитслужба почне роботу в вересні», — пояснив він.

Нефьодов уточнив, що хоче повністю вивести митників з під закону про державну службу. «Переважна кількість митників має працювати на контрактах. Їх треба зменшити. Зараз їх 10 700. Якщо копати лопатою, то і 100 мало, але їх можна замінити одним бульдозером з одним бульдозеристом. Теж саме стосується митників. Але якщо ми автоматизуємо їх роботу, поставимо більше техніки: камер, автовагів, систем розпізнавання обличь, дамо їм ІТ-систему допомоги – то так, їх має стати менше», — пояснив керівник служби. Зарплату в 6 тисяч гривень для митника він вважає замалою. «Це ганьба. Митники живуть не на 6, не на 60 і навіть не на 600 тисяч гривень на місяць. Моя позиція проста – митникам-хабарникам немає значення скільки платити. Вони залишаться хабарниками. Їх треба звільняти. Щодо нових людей – для порівняння. Митник на словацькому кордоні отримує 1300 євро. Якщо ми доведемо зарплатню прикордонників до 20-22 тисяч гривень – тоді у нас не буде проблем», — переконаний Нефьодов.

Хабарів іще не заносили

Попередників Нефьодова на посаді у ДФС звинувачували в корупції. Новий очільник переконує, що йому поки пропозицій не було. «Нічого поки не заносили. В Мінекономіки мені робили: приходили люди, нахилялися і казали: ну Максим Євгенович, коли ми вже з вами предметно поговоримо? Так митниця працювати не буде. Я не стану багатшим», — пообіцяв він. Що посадовця зжере система – сам керівник не боїться. «Ну, подивимося, я зі свого боку з’їв багато систем. На митниці принаймі ми поборемося», — каже Нефьодов.

На його думку, починати слід із масштабного аудиту. «Давайте зрозуміємо, що у нас є зараз, статистику процесів. Скільки вантажів проходить оформлення, скільки з них перевіряється, який відсоток ми знаходимо порушень. От поляки просвітлюють 40 контейнерів на годину. А ми скільки?» — міркує він. Частину питань посадовець вимушений буде переадресовувати до податкової служби – зокрема щодо трансферного ціноутворення. Однак його він обіцяє тримати на контролі. «Має бути міжнародне співробітництво. Якщо з польської сторони заїжджає фура з айфонами – вона не може перетворитися в Україні на фуру з керамічною плиткою», — наголошує головний митник.

Нефьодов вважає за доцільне об’єднання органів контролю на кордонах у єдину службу – вивести відповідні структури прикордонників, митників і СБУ та злити їх у єдиний службовий орган – службу фінансових розслідувань. Однак для вирішення багатьох проблем, зокрема і можливостей «підвішувати» вантаж і, відповідно, бізнес на гачок, повноважень керівника служби недостатньо. «Для цього потрібна політична воля. Це питання не тільки СБУ, це системна проблема, і треба побудувати іншу систему ризик-менеджменту», — вважає Нефьодов. Інший аспект змін – кадрове оновлення, аби зникли сірі кардинали. «Зараз я таких не знаю. Я ніколи не бачив Калетника, один раз пройшов повз Хомутинника, ніколи з ним не спілкувався. Я допускаю, що митники можуть на когось орієнтуватися, і саме тому так важливе питання кадрового оновлення», — пояснив він.

Не буде митника – не буде контрабанди

Людський фактор прибирається разом із самою людиною – такою логікою керується Нефьодов, коли розмірковує про боротьбу з контрабандою. «Максимально електронізувати процес. Аби не було митника. Кадрова реформа. От в Мексиці тебе автоматично фотографують і система автоматично вирішує, перевіряти тебе чи ні. Ми маємо робити євроінтеграцію — коли фура виїжджає з Португалії, а ми вже знаємо, з чим вона приїхала. Якщо у нас немає сканерів, автоматичних ваг, систем розпізнавання обличчя – ну так, тоді нам треба сподіватися на краще», — каже він.

Культу особи і системи підлабузництва Нефьодов обіцяє уникати. «Всіх прошу називати себе по імені, таблички вішати не буду», — каже він. Так само посадовець не планує тримати в кабінеті портрет президента. «Точно ні! Бачити його портрет кожного дня не дуже хочеться. Повішу портрет Шевченка у вигляді Супергероя», — обіцяє він. І додає: «Митник я не досвічений. Але я вчуся!»

Кореспондентка ТСН Дар’я Счастлива