Брудні технології на виборах: Гройсман доручив Авакову розібратися з порушниками

Брудні технології на виборах: Гройсман доручив Авакову розібратися з порушниками

© УНІАН

У поліції хочуть з’ясувати всіх замовників і притягти винних до відповідальності.

Із наближенням виборів правоохоронці все частіше фіксують порушення закону. Класичні методи та нові технології стали однією з тем розмови урядовців під час засідання Кабміну, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

У столиці на одному із округів чоловік, разом зі своїми товаришами перешкоджав роботі агітаторів і викинув їхню символіку у сміття. Агітатори викликали поліцію, та намагалася взяти пояснення в учасників інциденту, але агресивний чоловік не збирався цього робити і його довелося затримати. «Слідчим відділом дарницької поліції розпочате розслідування за статтею хуліганство та статті перешкоджання здійснення виборчого права. Чоловіку загрожує до чотирьох років позбавлення волі», — розповів представник поліції Євген Ласкін.

ВідеоЧорні технології: із наближенням виборів правоохоронці усе частіше фіксують порушення закону

Мова не лише про класичні силові методи чи підкуп. А й цілком технологічні — як то масові смс-розсилки чи антиагітація у соцмережах. Говорили про них навіть на сьогоднішньому засіданні Кабміну.   

Брудні технології на виборах: Гройсман доручив Авакову розібратися з порушниками

В Обухові на Київщині поліції довелося мати справу із антиагітаторами – невідомі громадяни роздавали перехожим листівки та газети із антирекламою кандидата від партії «Слуга народу». Більше того, воним привезли пересувний білборд та екран, на якому транслювали ролики, які очорнювали кандидата. «Громадяни ці затримані і дають покази. Після надання показів буде прийняте рішення щодо кола цих осіб, причетних до організації цих брудних технологій», — пояснив керівник поліції в Київській області Андрій Нєбитов.

На Одещині взагалі довелося втручатися бійцям «Корду», коли силовики виявили так звану «сітку» підкупу виборців. За кожен голос виборцям пропонували від тисячі до півтори тисячі гривень – за умови, що ті нададуть фотодокази. Правоохоронці кажуть, що виконавці могли діяти на користь діючого депутата Верховної Ради, який знову балотується по цьому округу. Нині усіх їх поліція затримала, пояснення беруть і в депутата. «Вилучена така чорнова бухгалтерія з анкетними даними осіб, які отримували кошти. Вилучені засоби зв’язку, комп’ютер з інформацією. В майбутньому будуть проведені експертизи, щоб задокументувати таку діяльність», — розповів заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Максим Цуцкірідзе.

Про чорні технології на виборах згадують і на засіданні Кабміну – прем’єр говорить про те, що в соцмережах розгорнули активну кампанію проти демократичних партій, публікують маніпулятивні рейтинги та закликають голосувати лише за певну силу. «Сьогодні є десятки аккаунтів в інтеренеті, які фінансуються з різних джерел. Я вважаю, тут є юридична складова, що такі речі фінансуються поза виборчими фондами», — каже Володимир Гройсман. Він попросив поліцію розібратися. «Ті факти, що ви сказали, вони дійсно є, ми маємо співпрацю з Facebook, Twitter, Google і ми будемо оприлюднювати такі факти, коли у нас є непроплачена з виборчого фонду контрреклама», — запевнив керівник МВС Арсен Аваков.

Фотогалерея

У Миколаєві невідомі молодики напали на намет агітаторів Порошенка (3 фото)

Нагадаємо, 20 травня Зеленський під час інавгураційної промови заявив про розпуск Верховної Ради. Юридична підстава ухвалення такого рішення – від 2016 року не існувало парламентської коаліції.

Через місяць, 20 червня Конституційний суд України визнав оголошення виборів законним. Із відповідним поданням щодо конституційності президентського указу звернулись народні депутати від «Народного фронту». На думку суддів, через внесені до Конституції змін з приводу формування коаліції і відсутності правового регулювання був створений конфлікт між президентом і Верховною Радою. Таким чином, розв'язати суперечності можуть тільки вибори.

Вибори проходитимуть за змішаною системою: половина парламенту обиратиметься за списками, а інша — за мажоритарними округами. У бюлетені з партіями будуть 22 політичні сили. Загалом за депутатське крісло змагатимуться понад п'ять тисяч кандидатів.

Центральна виборча комісія для проведення позачергових виборів у Верховну Раду замовила понад 63 млн бюлетенів, які виготовить «Поліграфічний комбінат «Україна». Бюлетені розраховані на 31 мільйон виборців. Їх замовили вдвічі більше, бо кожен виборець отримає по два папери – один для голосування за партію, другий – за мажоритарного кандидата. Крім того, ЦВК спростила механізм тимчасової зміни місця голосування, що з собою треба мати тільки паспорт, аби бути включеним до Реєстру виборців і на місці заповнити заяву. Складнощі можуть бути лише для людей, які не мають місця реєстрації взагалі. За статистикою, в Україні таких мешкає понад 980 тисяч. Їх до списку виборців не вносять, але віддати голос вони можуть. Зокрема, можна звернутися до центру обліку бездомних громадян і там буде визначена реєстрація в цьому закладі і можна буде проголосувати. Пам’ятайте, що змінити місце голосування можна до 15 липня.

Кореспондент ТСН Олександр Романюк